Przeszukaj serwis
wyjazdy@onefun.pl   +48 515 505 310

Klimat i pogoda w Egipcie

Egipt to kierunek bardzo często wybierany przez Europejczyków na wakacje lub święta. Praktycznie przez cały rok czekają tutaj bowiem wysokie temperatury i ciepłe słońce. Warto jednak wiedzieć kiedy wybrać się do Egiptu na urlop by nie być zaskoczonym silnym wiatrem lub dobrać odpowiednią temperaturę do naszych preferencji.

Egipt i jego klimat

Egipt to kraj dość zróżnicowany, więc występują tutaj aż 4 rodzaje klimatu. Dominuje w Egipcie klimat suchy zwrotnikowy z różnymi wariacjami.

W Delcie Nilu jest on bardziej umiarkowanie suchy, na wybrzeżu panuje klimat podzwrotnikowy z nieco niższymi temperaturami niż w głębi lądu, w okolicach Kairu półpustynny, a na reszcie obszaru nawet i pustynny.

W całym kraju jest więc słonecznie i bardzo pogodnie, a chmurki spotka się tutaj tylko podczas miesięcy zimowych, które i tak przyrównać można do polskiego lata nad Bałtykiem. Jeśli planujecie wycieczkę do Egiptu i nie lubicie gwaru i ścisku lepiej nie wybierać się tutaj w okresie świątecznym, zarówno Wielkanocnym, jak i Bożonarodzeniowym. Decyduje się na to bowiem bardzo duża liczba Europejczyków i w kurortach panuje ścisk.

Deszcz to w Egipcie zjawisko bardzo rzadkie. Na wybrzeżu jest go nieco więcej, głównie podczas zimy, a na południu to zaledwie kilka milimetrów na metr kwadratowy w ciągu kilku lat. Jedyną rzeczą jakiej należałoby się wystrzegać to występujące od kwietnia do czerwca burze piaskowe. Wiatr, tzw. chamsin, niesie ze sobą masy gorącego piasku, temperatura nagle wzrasta nawet do ponad 50°C, a wilgotność powietrza spada nawet do 10%. Podczas takich burz najlepiej schować się w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Temperatura w Egipcie, a nasze preferencje

temperaturyegipt

 

 

 

 

Styczeń to miesiąc, w którym temperatury sięgają 18°C – 25°C, jednak ze względu na stale wiejący wiatr odczuwalne są nieco niższe. Noce są chłodne z temperaturą niższą nawet niż 15°C. Różnica jest więc bardzo duża i sprzyja przeziębieniom. Co ciekawe Egipcjanie chodzą wtedy w kurtkach zimowych, podczas kiedy Europejczycy leżą w ciągu dnia nad basenem w krótkich spodenkach.

Luty pod względem pogody jest bardzo podobny do stycznia, a temperatura wody porównywalna jest wtedy z temperaturą Bałtyku latem, czyli około 20°C. Cieplej zaczyna robić się marcu, kiedy w dzień można spodziewać się nawet 28°C, a noce też robią się nieco cieplejsze.

Kwiecień rozpoczyna ciepły okres. Noce są już przyjemne, ale jeszcze nie bardzo gorące, w dzień temperatura jest nieco wyższa niż w marcu. Jest to więc optymalny okres by wyruszyć na urlop. Zapowiadana na Egipt pogoda w maju i czerwcu to około 30°C w dzień, wiatr jest słaby, a dzień trwa aż 13 godzin.

W lipcu i sierpniu Egipt przeżywa prawdziwe oblężenie, a jego temperatury sięgające nawet 40°C mogą dla wielu nie być znośne. Noce przy temperaturze około 24°C również lepiej jest spędzać przy włączonej klimatyzacji.

Wrzesień i październik właściwie niczym nie różnią się od maja i czerwca, a w listopadzie temperatura powoli zaczyna już spadać, zwłaszcza nocami.

Niska jak na Egipt temperatura w grudniu i styczniu dla wielu Europejczyków jest optymalna i pozwala na odwiedzenie tego miejsca bez zbędnych męczarni na palącym słońcu. Na uwadze jednak należy mieć chłodne noce i wiatr, który wieje tutaj nieprzestanie.

O autorze
Zapisz się
Facebook