Przeszukaj serwis
wyjazdy@onefun.pl   +48 515 505 310
Termin: 15 sie 2024 - 18 sie 2024
Lokalizacja: Dziukijos Nacionalis Parkas
Dostępne miejsca: 6
Cena: 799 zł6 MIEJSC : 749 zł
REZERWUJ

Kajaki WNMP – 4 dni na Litwie

  • Gwarancja braku tłoku w tym długim, weekendowym okresie jak na Warmii czy Mazurach
  • Cisza i spokój – pełna kontemplacja natury zamiast walki z tłumem turystów
  • Ogromne kompleksy leśne w których mieszka ledwie 20 os/ km2 (Dziukijski Park Narodowy)
  • Litewskie specjały na ogniskowym menu (zupa rybna, cepeliny, soczewiaki)
  • Możliwość nabycia słynnych chlebów, garmażerki i nalewek litewskich
  • Dojazd na miejsce, transfery bagażu na miejsca biwakowe autokarem
  • Partner/ka do kajaka dwuosobowego – z doświadczeniem w spływach
  • Średnio-zaawansowana trasa wymagająca pewnego doświadczenia w kajakowaniu
  • Najlepsze rozeznanie w terenie Organizatorów (znamy każdy krzok)

Sierpień 2023 – kajaki na Litwie

Przełożony sierpniowy weekend to czas zasadzania się ferajny na grill i wypoczynek w każdym możliwym zakątku naszego pięknego kraju. Uciekamy zatem za granicę! Tereny naszych pn-wsch sąsiadów to kajakowe eldorado. Można tu odnaleźć jeszcze ciszę i spokój w przepastnych kompleksach leśnych. Nie ma za wielu turystów jest więc bardzo spokojnie. Widoki są przepiękne, a rzeki krystalicznie czyste.

Dzukijski Park Narodowy (lit. Dzūkijos nacionalinis parkas) – leży w południowej części Litwy, przy granicy z Białorusią, ok. 20 km na północny wschód od miasta Druskieniki. Utworzony został w 1991 r. i zajmuje powierzchnię 585,19 km², co czyni go największym parkiem narodowym Litwy. Ponad 90% terenu Parku stanowią lasy, z przewagą lasów sosnowych, zamieszkiwanych przez 54 gatunki ssaków, ponad 150 gatunków ptaków, 38 gatunków ryb oraz kilkanaście gatunków gadów i płazów. Stosunkowo niewielka część Parku (232 ha) zajmowana jest przez 48 jezior. Na terenie Parku znajduje się 28 rezerwatów przyrody oraz 3 rezerwaty ścisłe.

Zapisane osoby:

Ilość uczestników: 30

Co roku mamy komplet!

Autokar / plan  wyjazdu

Wyjazd z Warszawy, czwartek (15/08) godz 05:30 (spotkanie na parkingu przy Metro Młociny P+R).
Powrót do Warszawy, niedziela (18/08) godz 22:00.

Nauczeni doświadczeniem przejazd organizujemy komfortowym busem klasy LUX na 30-50 miejsc zapewnią komfort podczas tej kilkugodzinnej podróży.

Gastronomia

Około 11:45 w Karczmie Litewskiej w Sejnach obiadmix regionalny – kartacz, blin litewski, soczewiak i zestaw surówek oraz chłodnik litewski (jedzony z ciepłymi ziemniakami) za 42 zł + kompot i nalewka spirytusowa na “odchodne”. Płatne u pilota w busie.

Przy odpowiedniej liczbie chętnych zapewniamy też obiad w postaci zupy rybnej oraz litewskich cepelinów (patrz zdj)

Aprowizacja, zakupy

Co drugi dzień jesteśmy w sklepie spożywczym, a wieczorem mamy grill / ognisko. Możliwe też zakupienie wyżywienia na każdy dzień spływu w cenie 5-8 EUR / os/ obiadokolację.

indeks

Zalety wyjazdów z nami:

 • Integracja: wspólny przejazd i codzienna integracja; wieczorami wspólne aktywności
 • Grupa: nie schodzimy poniżej poziomu 10 uczestników na każdym wyjeździe
 • Społeczność: spotykamy się regularnie po wyjazdach
 • Zabawa: wspólnie imprezujemy w lokalach i w dziczy
 • Relacje: możliwość spotkania ‘bratniej duszy’

Opis spływu na Litwie – Uła i Mereczanka

Rzeka Uła to bardzo urokliwy strumień prawie w całości płynący przez na teren Dziukijskiego Parku Narodowego. To chyba najbardziej znana rzeka spływowa na Litwie, zupełnie zasłużenie, bo jest naprawdę przepiękna: wysokie brzegi, ogromne kompleksy lasów sosnowych, nieliczne, malutkie, drewniane wsie, brak sklepów. Ze względu na przepływanie przez Park narodowy moga pojawić się naturalne przeszkody, które nie są w żaden sposób z rzeki zabierane/ oczyszczane. Daje to dodatkową możliwość manewrowania w trudnym terenie, a z racji tego, że rzeka jest stosunkowo płytka nie nastręcza to specjalnych problemów.

Rzeki Mereczanka tu jest trochę jak na Dunajcu tyle, że kamieniste progi przeplatają się z odcinkami spokojnej wody. Pojawili się pierwsi wędkarze stosujący technikę na „muchę” oznacza to, że rzeka nabiera charakter górskiej strugi – i rzeczywiście przed samym polem w Puvociai mamy najdłuższe i najciekawsze bystrze całego spływu. W porównaniu do Uły – Mereczanka jest płytsza, szersza (na około 40 metrów) i posiada dosyć wartki, wyczuwalnym nurt, który niesie sam kajaki. Na dni i nad tafle wody wystają duże głazy – jedyne nasze zadanie to manewrowanie między tymi przeszkodami i czytanie wody.

Gęstość zaludnienia na tych obszarach jest o wiele mniejsza niż na Warmii czy Mazurach przez co cały spływ to obcowanie z dziką naturą, cisza i spokój niespotykane już prawie w Polsce. Specjały kuchni dziukijskiej oparte na ziemniakach (bliny, kartacze, placki) cieszyć będą podniebienie!

Etapy: Dubicze – Krokslys – Rudnia – Zervynos – Puvocai – Merkine

Kilka kilometrów za Krokslys, Uła płynie przez las, często tworząc głębokie jary na zakolach. Jej brzegi są w pasie przybrzeżnym piaszczyste, a kilkanaście metrów dalej otoczone zwartym lasem iglasto-liściastym. Ze skarp zwisają bezwładnie powalone i podmyte w wyniku erozji drzewa.

Miejscowość Rudnia ma ciekawą zabudowę, głównie drewnianą. Przypomina to trochę nasz polski Krutyń – pomosty i zejścia do wody są niemal przy każdym domostwie. Nad rzeką widać wesołą twórczość lokalnych rzeźbiarzy. Należy uważać na jaz który znajduje się za mostem, wpłynięcie i chwila nieuwagi mogą nas drogo kosztować! Przenoska lewą stroną dość męcząca. Wspomniany wcześniej punkt handlu (piwo- zresztą z polskiej Biedronki, wódka, woda ze studni, chleb, ziemniaki) to drugi dom po prawej idąc od mostu.

Opuszczając Rudnię wpływamy w gąszcz meandrów rzecznych. Brzegi są wysokie porośnięte roślinnością trawiastą. Bezpośrednio przy brzegach brakuje dających cień i schronienie drzew.

Po drodze ciekawostka – Zervynos (Zerwiny) – typowa etnograficzna litewska śródleśna wieś, która zachowała swój naturalny charakter – domy i zabudowa drewniana na planie tzw. ulicówki. Osady śródleśne to od zawsze miejsca fascynujące, żywe skanseny odcięte nijako od świata zewnętrznego – tak jest i w tym przypadku. Nic nie zmienił się charakter tego miejsca niegdyś zamieszkiwanego przez osoby trudniące się polowaniami, zbieraniem darów boru oraz połowem ryb. Wystarczy nadmienić, że wieś pretendowała do umieszczenia na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO by zrozumieć jej wyjątkowość. Zwiedzamy ją i wczuwamy się w panującą tam atmosferę.

zdjęcia:TripAdvisor (c)

Od mostu kolejowego w Zervynos zaczyna się najpiękniejszy odcinek przełomowy Uły. Wokół gęsty las mieszany z drzewami niemal leżącymi na przejrzystej tafli wody, piaszczyste skarpy osiągające wysokość kilkunastu metrów, a także kamienie w nurcie oraz niewielkie, szybkie bystrza. Landszafty jak z bajki.

Tego dnia spływ odbywa się nadal w ostępach leśnych. Początkowy odcinek spływu jest dosyć łatwy, w połowie nabiera jednak „charakteru”. Trasa staje się coraz bardziej malownicza, wije się w otoczeniu wysokich, zalesionych brzegów, prowadzi też przez urocze jeziorko Uła. Jedną z atrakcji będzie Ulos Akis (Oko Uły), czyli osobliwe źródełko znajdujące się 3m powyżej poziomu wody w rzece.

Interaktywna mapa spływu Ułą i Mereczanką

Kliknij aby poznać trasę w całości

Promocyjny film ze spływu na Litwie

Noclegi podczas spływu kajakowego

Podstawowa opcja cenowa to namioty, biwak ( z dostępem do WC,  jednego prysznica). Biwak – namioty rozbijane na terenie naszego osiedla domków, tuż przy nich. Korzystanie z toalet i sanitariatów w drugiej kolejności – po lokatorach domków.
Mamy jedną kwaterę i biwak na cały czas spływu 
(codziennie wracamy do niej autokarem).

Jest to w zasadzie kompleks 5 domków zlokalizowany obok miejscowości Puvocai w sercu litewskiego lasu i w centralnym punkcie naszych zmagań kajakowych.

Pensjonat na wyłączność

Stan miejsc wolnych na kwaterze: 11 / 23

Poniżej kilka zdjęć przybytku:

Pokoje duże, wielosobowe. Kilka łazienek (WC), prysznic jeden na cala grupę – standard na pewno nie hotelowy, ale klimat niepowtarzalny, coś wspaniałego.

Przydatny ekwipunek wyjazdowy

Kurtka przeciwdeszczowa (sztormiak), spodnie przeciwdeszczowe, latarka, przynajmniej dwie pary butów na gumowej, elastycznej podeszwie, ciepłe ubranie (bawełniane), nakrycie głowy (czapka z daszkiem), okulary przeciwsłoneczne z filtrem, krem do opalania z dużym filtrem UV, klapki pod prysznic, śpiwór, poduszka, strój kąpielowy, dowód osobisty lub inny dokument tożsamości oraz dobry humor. Wszystko należy zapakować w miękką torbę lub plecak (bez stelaża).

Grupy

Ten wyjazd jest typowo singlowy, co oznacza, że można ze sobą zabrać co najwyżej 2-3 znajomych. Indywidualny charakter wyjazdu sprzyja integracji i dzięki temu wszyscy czują się o wiele lepiej niż w przypadku podgrupek.

Zapisane osoby:

Zajętych Miejsc81%

Ilość osób zapisanych: 27/33

Cena

749 zł / os (pbiwak)
899 zł / os
(kwatera)

Świadczenia w cenie:

 • Przejazd w 2 strony busem 25 os. (W-wa-Litwa-W-wa),
 • transfery na start spływu i z finiszu trzech rzek (ponad 100km),
 • transport i odbiór sprzętu, kajaki turystyczne, kamizelki asekuracyjne, wiosła – lekkie/ aluminiowe,
 • dowóz rzeczy i ewentualnych zakupów na miejsca noclegów (bus i kierowca do dyspozycji),
 • wynajem najlepszych kajaków polietylenowych (Sprinter/ Walker lub Vista)
 • opieka przewodnika, organizacja wspólnego czasu wieczorną porą

Uwagi

Cena nie obejmuje:

 • wyżywienia (zapewniamy obiady na Litwie – około 15-20 EUR/os), noclegi w domkach (dopłata 150 zł /3 noclegi),
 • opcjonalnego ubezpieczenia KL, NNW, OC Signal Iduna 50zł/spływ.

Transport własny
Zniżka 50 zł / os – dojazd na Litwę, parking w Kapciamestis, transfer spływ – samochód dodatkowo płatny

Kto z nami jeździ?

Infografika przedstawiająca średni rozkład wieku i płci uczestników naszych wyjazdów. Są to wartości uśrednione – każdy wyjazd ma specyficzną klientelę.
sml_analiza

Zdjęcia z poprzednich wyjazdów

Info formalne

Zwracamy uwagę, aby nie dawać się nabrać na wyjazdy pseudo-organizatorów. Wg Ustawy o usługach turystycznych każdy pobierający 10% zaliczki na poczet imprezy musi wykazać gwarancję bankową/ polisę oraz przedstawić klientowi umowę udziału w imprezie turystycznej.

Nasze gwarancje: https://www.onefun.pl/touroperator-wyjazdy-singli
Umowa udziału: wysłana mailowo po rejestracji

Organizujemy turystykę singli legalnie. Wpis do rejestru organizatorów n 13/2014 Polisa i gwarancja Organizatora nr: M203237.

Zapisy

Rejestracja email: wyjazdy@onefun.pl, telefon +48 515 505 310 lub poprzez przycisk “REZERWUJ” na górze strony (tu opcja płatności PayPal)

Patronat medialny / współpraca

 

Jeśli chcesz być naszym patronem lub możesz zaoferować coś co zwiększy atrakcyjność wyjazdu – napisz do nas wyjazdy@onefun.pl

 • Prezentowane treści nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, mają jedynie charakter informacyjny – świadczenia gwarantowane i końcowe są zawsze wyszczególnione w umowie udziału.
Dostępne miejsca: 6
REZERWUJ
Zapisz się
Facebook