Chorwacja w części kontynentalnej ma klimat umiarkowany, zbliżony do warunków jakie panują w Polsce. Temperatura przeciętnie jest nieco wyższa niż u nas.
Wybrzeże chorwackie natomiast to klimat śródziemnomorski. Występują to krótkie, łagodne, deszczowe zimy, a miesiące letnie są ciepłe i słoneczne, a czasem wręcz upalne i suche. W wakacje mamy tu zazwyczaj gwarancję doskonałej letniej pogody. Choć trzeba liczyć się z tym, że od czasu do czasu może pojawić się przelotna burza z porywistym wiatrem. Jednak już chwilę po nawałnicy robi się znów ciepło i wakacyjnie. Warte zaznaczenia jest też to, że między dniem i nocą nie ma zbyt dużej różnicy temepratur. A wakacyjne dni są długie i słoneczne. W lipcu i sierpniu słońce świeci nawet 10 godzin na dobę.
Jak kształtują się średnie temperatury powietrza i wody w najpopularniejszej wśród Polaków chorwackiej krainie, czyli Dalmacji, prezentujemy w poniższym zestawieniu.
W sprawie deszczu…. Adriatyk stanowi źródło większości opadów dla wybrzeża. Ale akurat na chorwackim brzegu deszcze występują niezbyt często.
Najmniej opadów notuje się na wyspach (średnio od 500 do 1000 mm w ciągu roku), na wybrzeżu pada troszeczkę więcej (1000 – 1700 mm rocznie). Jeśli chcecie uniknąć deszczy, to chorwackie wybrzeże zaprasza w lipcu. Wtedy opadów jest najmniej. Jednocześnie mamy dużą szansę, że deszczu unikniemy aż do września. Najwięcej pada pod koniec jesieni i na początku zimy. Wiosny też bywają deszczowe.
Śnieg na chorwackim wybrzeżu właściwie się nie zdarza. W głębi kraju zimy są białe, ale wybrzeże to obszar gdzie temperatury są dodatnie i śnieg, nawet jeśli spadnie, to momentalnie się rozpuszcza.
Dla żeglarzy ważny jest, oprócz temperatury powietrza i wody, również wiatr. Wiosną wieje zazwyczaj od 2 do 6 w skali Beauforta. W trakcie wakacji wiatr jest zwykle słabszy. Trzeba przygotowa się też na flauty. Jesienią wiatr się wzmaga.
Na chorwackim wybrzeżu występują też wiatry charakterystyczne tylko dla tego regionu. Warto je poznać, bo dzięki temu nie zaskoczą, a jednocześnie urozmaicą żeglowanie po Adriatyku.
W zimie wieje z lądu chłodny, suchy i porywisty wiatr bora. Najczęściej występuje w okresie listopad – marzec. Pojawia się niespodziewanie i może uderzyć z siłą 10 w skali Beauforta.
Latem wieje ciepły i wilgotny wiatr południowy jugo, inaczej nazywany sirocco. To suchy i gorący wiatr osiągający prędkość 5 w skali Beauforta. Towarzyszy mu wysoka fala oraz deszcze i burze z piorunami. Taka zawierucha może trwać nawet 3 dni..
W lecie wieje też od morza łagodny i ciepły mistral. To jeden z najbardziej przyjaznych wiatrów, który zaczyna wiać z rana i nie przestaje aż do wieczora, osiągając około 5-6 skali Beauforta. Jego odpowiednikiem wiejącym od lądu, ale nieco łagodniejszym jest burin.
Żeglując trzeba strzec się przed neverinemi garbinem. To wiatry towarzyszące burzom. Po gwałtownym uderzeniu tych wiatrów przychodzi ulewa i wyładowania atmosferyczne.
Warunki pogodowe zazwyczaj da się przewidzieć, ale zawsze warto pogodę sprawdzać na bieżąco.